a
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به پارسیان تحلیل می باشد.
خانهاخبارپیش بینی بـــــازار فــــــــــــــردا

پیش بینی بـــــازار فــــــــــــــردا

پیش بینی بـــــازار فــــــــــــــردا

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته در شرایطی با افزایش ۲۹۶ واحدی مواجه شد که این برای دومین هفته متوالی است که شاهد رشد شاخص کل بازار سهام هستیم. بعد از رشد ۵/۳ درصدی شاخص در هفته دوم تیر ماه، پرونده هفته گذشته نیز با رشد نیم درصدی شاخص بسته شد. به این ترتیب زیان ۱۱ درصدی بازار که تا اواسط تیرماه رقم خورده بود، به ۶/۶ درصد رسید.

برای هفته جاری که از فردا(یکشنبه)آغاز خواهد شد روند بازار تحت تاثیر مذاکرات هسته ای و گزارش های سه ماهه خواهد بود.

مذاکرات با ۵+۱ به توافق نهایی منجر نشد و بار دیگر شاهد تمدید آن ولی این بار به مدت ۴ ماه بودیم. گفته شده مذاکرات در چهار ماه منتهی به ۳ آذر با پابرجایی طرفین بر تعهداتی که در توافقنامه موقت ژنو داشتند، آزادسازی مقداری دیگر از دارایی‌های مسدود شده ایران و نیز تبدیل ۲۵ کیلو از اکسید ۲۰درصدی اورانیوم به سوخت ادامه خواهد یافت.شاید بازار از این جهت که این گفتگوها به نتیجه خاصی نرسیده خیلی خوشحال نباشد ولی نباید دلیلی برای افت آن باشد!

اما عامل مهم این هفته انتشار اکثر گزارش های سه ماهه شرکت ها از صنایع مختلف می باشد که مسلما تاثیری با اهمیت بر روند بازار دارد. نیمه دوم تیرماه مقارن با زمانی است که اکثر قریب به اتفاق شرکت‌های بورسی، گزارش عملکرد فصل نخست سال به همراه تعدیلات احتمالی در پیش‌بینی سودآوری خود را به بازار منعکس می‌کنند.چهارشنبه ی همین هفته آخرین مهلت شرکت ها برای ارائه گزارش های میاندوره ای مذکور می باشد!

پیش بینی فردا و روزهای آتی تحت تاثیر دو عاملی خواهد بود که بدان اشاره داشتیم البته اثر موضوع مذاکرات کمرنگ تر خواهد شد ولی گزارش های سه ماهه اگر مثبت باشند می تواند به ادامه رشد دو هفته ای اخیر بازار کمک نماید.

در گروه های مختلف…

برخی گروه های بازار منتظر نتیجه مذاکرات هسته ای بود از جمله بانکی ها و حمل و نقلی ها به همراه خودرویی ها و دارویی ها که با توجه به عدم نتیجه نهایی ،به روند متعادل خود ادامه خواهند داد.

بانکی ها تحت تاثیر کاهش احتمالی نرخ سود در ماه های آتی به دلیل ادامه کاهش نرخ تورم خواهند بود. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته: با اجرایی شدن بسته سیاستی برای خروج از رکود، دولت مقابله با تورم را تا جایی ادامه می دهد که شاهد تورم تک رقمی باشیم.

به نظر می رسد شرکت های این گروه در سه ماهه نیز پوشش های متعادلی داشته باشند.

خبر مهم برای برخی صنایع بازار رفع محدودیت های صادراتی ست. مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت گفته: محدودیت صادرات محصولات پتروشیمی، مس کاتد، مفتول مسی و شمش آلومینیوم برداشته شده و صادرکنندگان می‌توانند بدون محدودیت و پرداخت عوارض صادراتی این محصولات را صادر کنند

در بازارهای جهانی فلزات شاهد کاهش قیمت مس به مرز ۷۰۰۰ دلار هستیم.سرب به کمتر از ۲۲۰۰ دلار و روی نیز به کمتر از ۲۳۰۰ دلار در هر تن نزول کرده اند.

در پتروشیمی ها انتظارات از تعدیل مثبت متانولی ها و برخی شرکت های دیگر به جز اوره سازان بالاست

در پالایشی ها وزیر امور اقتصادی و دارایی از موافقت دولت با منتفی شدن اعمال فرمول جدید کیفی سازی نفت خام و فرآورده های نفتی پالایشگاهها در سال ۹۲ خبر داده است.

درسیمانی ها مدیر عامل سیمان خاش ، امسال را سال سختی برای صنایع معدنی از جمله سیمان دانسته است.وی گفته: امسال برخلاف پیش بینی ها، تولیدات سیمان کاهش خواهد یافت زیرا کشور دچار رکود اقتصادی است و هنوز پروژه های عمرانی آغاز نشده که همین امر سبب کاهش مصرف داخلی سیمان شده است.از سویی عمده صادرات سیمان به کشور عراق است که با توجه به مشکلات داخلی عراق، صادرات آن کاهش یافت و امسال چشم انداز خوبی را نخواهیم داشت.

در خودرویی ها نعمت‌زاده از قیمت جدید خودروها حمایت کرده و اعلام نموده : اطلاعات نادرست به رئیس‌جمهور داده بودند.وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته: قیمت نهایی خودرو بین حدود ۲٫۳ درصد تا ۱۰ درصد نسبت به نوع خودرو تغییر کرده است.

گروه دارویی عملکرد نسبتا قابل قبولی تا بدین جا در گزارش های سه ماهه داشته اند و انتظارات را در فصل بهار (که به‌صورت تاریخی از دوره‌های رکودی فعالیت شرکت‌های دارویی است) برآورده ساختند.اگر مذاکرات به نتیجه نهایی می رسید وضعیت این گروه بهبود می یافت با این حال دلیلی بنیادی برای افت این گروه وجود ندارد.

در سنگ آهنی ها مدیرعامل شرکت جامع تجارت گفته که پیش بینی می شود صادرات سنگ آهن ایران به چین در نیمه دوم سال ۲۰۱۴ با ۴٫۵ میلیون تن کاهش معادل ۲۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۳ باشد. وی گفته:در سال ۲۰۱۴ ایران کلاً ۱۸ میلیون تن و در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۶ میلیون تن صادرات سنگ آهن به چین خواهد داشت

در حمل و نقلی ها که تاثیر زیادی از نتیجه نهایی مذاکرات می پذیرفتند معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرده: نخستین خط کشتیرانی خارجی تردد خود را به بنادر ایران از هفته آینده از سر می‌گیرد و سه شرکت کشتیرانی دیگر نیز به زودی وارد بندر شهید رجایی می شوند

گروه قندی در اثر افت قیمت‌های جهانی و نیز اوج‌گیری واردات شکر از روزهای اوج خود فاصله گرفته و عمدتا عملکردی ضعیف را به لحاظ پیش‌بینی درآمد منتشر کرده اند و این بر روند قیمتی آنها تاثیر گذار بوده است.

لیزینگی ها در بلند مدت همچنان می توانند مورد توجه باشند. لیزینگ مسکن نیز توسط بانک مرکزی در حال پیگیری است و در این باره دبیر کل شرکت‌های لیزینگ اظهار امیدواری نموده که  بانک مرکزی هر چه سریعتر در این خصوص به اجماع برسد و نتیجه را اعلام کند

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

اینجانب نزدیک به 7 سال در بازار بورس فعال بوده و تجربیاتی ارزنده در این مسیر کسب نموده ام و با توجه به شناخت بازار، سعی کردم محیطی را جهت معرفی و تحلیل برای دوستان فراهم کنم.

amirpakroo@mihanmail.ir

بدون نظر

پیام بگذارید


نُه − 7 =

Enter your mobile number we will send verification code to

 
Please enter your verification code.