a
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به پارسیان تحلیل می باشد.
خانهاخبارزمان اتمام طرح جدید سازمان بورس اعلام شد/سپر حمایتی به صورت ناگهانی حذف نمی‌شود

زمان اتمام طرح جدید سازمان بورس اعلام شد/سپر حمایتی به صورت ناگهانی حذف نمی‌شود

زمان اتمام طرح جدید سازمان بورس اعلام شد/سپر حمایتی به صورت ناگهانی حذف نمی‌شود

 

 

یک مقام سازمان بورس از طرح جدید این سازمان در صیانت از سهامداران خرد دفاع کرد و گفت: به محض اینکه بازار به شرایط تعادلی برسد این طرح برداشته می شود و قطعا زمانی این طرح حذف می شود که بازار مثبت باشد. این در حالی است که سپر حمایتی به صورت ناگهانی و بی‌محابا حذف نمی‌شود

 محمود رضا خواجه نصیری، مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس  در مورد طرح جدید سازمان بورس در صیانت از سهامداران خرد و انتقادات مطرح شده در خصوص این طرح گفت: زمانی که این طرح در ۲۳ بهمن ماه اجرایی شد، ارزش معاملات به شدت افت کرده و بخش قابل توجهی از شرکتها صف فروش بود و شاخص بورس به نزدیک ۷۷ هزار واحد رسیده بود.

وی افزود: لذا اگر آن روند ادامه پیدا می‌کرد ممکن بود بازار به سرعت به سمت فشار عرضه رفته و نقدشوندگی بازار از آنچه که بود پایین تر بیاید.

تغییرات مثبت اجرای طرح

وی با بیان اینکه بعد از اجرای طرح تغییرات مثبتی درسیستم مشاهده شد، خاطرنشان کرد: درست است که به لحاظ حداکثر حجم فروش محدودیت هایی اعمال شد اما بعد از اجرای طرح تعداد کسانی‌که توانستند در این بازار سهم خود را بفروش برسانند افزایش پیدا کرد و صف های فروش ایجاد شده کنترل و مدیریت شد.

خواجه نصیری عنوان کرد: با گذشت بیش از دو هفته از اجرای طرح، امروز مجددا به لحاظ شاخص به ارقام دو هفته گذشته برگشتیم با این تفاوت که در کل این روزها همواره امکان فروش در بازار وجود داشته و کمتر روزی سهام شرکتها با صف فر وش مواجه شده است.

به گفته مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس، همه این موارد در کنار یکدیگر این موضوع را می رساند که با اجرای این طرح به لحاظ عملی شرایط بهبود ایجاد شده و نمی توان گفت که این طرح اثری نداشته است.

وی با اشاره به اینکه شاخص بورس از ۲۳ بهمن ماه با یک روند افزایشی و کاهشی به همان رقم در حال حاضر رسیده است، یادآور شد: شاخص بورس از ۱۲ بهمن تا ۲۳ بهمن ماه از ۸۴ هزار واحد به ۷۹ هزار واحد رسید. یعنی در مدت ۱۱ روز شاخص بورس ۵۰۰۰ واحد کاهش پیدا کرد در صورتیکه از ۲۶ بهمن ماه که این طرح اجرایی شد تا ۱۲ اسفند ماه شاخص بورس تغییر پیدا نکرد؛ در حالی که اگر روند کاهشی شاخص تداوم پیدا می کرد، شاخص بورس با فرض اینکه نماد جدید بازگشایی نمی شد، با افت بیش از ۵۰۰۰ واحدی در این دوره مواجه می شد.  .

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که در زمان اجرایی شدن این طرح تمامی نمادهای بسته بازگشایی شده و می‌شود. بنابراین با اجرایی شدن این طرح هم شاخص بورس ثبات پیدا کرد و هم در کمتر روزی صف فروش مشاهده شد 

پاسخ به انتقادات طرح 

خواجه نصیری در ادامه به انتقادات مطرح شده در خصوص این طرح پاسخ داد و افزود: انتقاد از این طرح در مقایسه با حالت های ایده آل افزایش شاخص ممکن است قابل قبول باشد اما در مقایسه با آنچه که تداوم روند گذشته بوده است نمی توانیم شرایط دلخواه خود را با شرایط ایده آل بازار مقایسه کنیم

این مسئول سازمان بورس با بیان اینکه باید شرایط خود را با قبل از اجرای طرح مقایسه کنیم، عنوان کرد: برخی معترض هستند به اینکه این طرح با این شرایط یک طرح همیشگی است، در حالی که از روز اول هم چنین بحثی مطرح نبوده و به عنوان یک مصوبه مقطعی مطرح شده است.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح با هدف کنترل شاخص نبوده است، اظهار کرد: قبل از ۲۳ بهمن ماه حجم معاملات بورس به کمتر از ۸۰ میلیارد تومان در یک روز رسیده بود و در کنار آن صف فروش در بازار وجود داشت و شاخص بورس در فاصله ۱۲ تا ۲۳ بهمن ماه با افت ۵۰۰۰ واحدی مواجه شده بود.

خواجه نصیری ادامه داد: اگر همان روند ادامه پیدا می کرد شاخص بورس با افت ۵۰۰۰ واحدی مواجه می شد و قیمت سهام شرکتها تا ۱۰ درصد افت می کرد اما با اجرای این طرح تغییر چندانی در قیمت اکثر سهام شرکتها مشاهده نشد به طوری که قیمت سهام شرکتهایی همچون بانک پاسارگاد، تجارت، مخابرات و گروه های خودرویی با نوسانات قابل توجهی مواجه نشدند. بنابراین هیچ کدام از سهام شرکتها به قیمت قبل از این دوره نرسیده اند در صورتیکه در همین دوره مشابه قبلی که طرح اجرایی نشده بود، افت ۵۰۰۰ واحدی شاخص مشاهده شد.

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس تصریح کرد: بنابراین نکته ای که وجود دارد این است که برای شرایط آن روز بازار یک طرح درمانی تجویز شد زیرا بازار از کمبود نقدینگی رنج می برد و عرضه های هیجانی هم در بازار وجود داشت که این شرایط تا حدودی کنترل شد.

وی در ادامه گفت: این در حالی است که مسئله مربوط به محدودیت در تقاضا کماکان به قوت خود باقی بوده و حل نشده است اما این راه حل کارکردهای خود را در کنترل هیجانات بازار و کنترل عرضه داشته است اما در کنار آن موضوع تقاضا همچنان وجود دارد.

خواجه نصیری اضافه کرد: نکته ای که وجود دارد این است که برخی کمبود تقاضای موجود بازار را به این مصوبه ربط می دهند و اظهار می کنند که به دلیل این مصوبه کسی انگیزه ندارد در صورتی که نکته اساسی این است که آیا قبل از اجرای این مصوبه که صف فروش در اکثر سهام شرکتها وجود داشت، تقاضایی موجود بود که در حال حاضر از بین رفته است؟ بنابراین سطح تقاضای حمایت از اشخاص حقوقی در سطحی نبود که مانع از صف فروش شرکتها شود بنابراین ما نمی توانیم با این استدلال، این مصوبه را دلیل کاهش سطح تقاضا بدانیم.

وی در ادامه اضافه کرد: از سوی دیگر در روزهای اخیر ۶۰ درصد خرید توسط اشخاص حقوقی انجام شده است که می توان به سهم های فولاد، مس و بانک ملت اشاره کرد. این در حالی است که مقررات تا حدودی مانع از فروش شده اما سمت تقاضا همچنان وجود دارد لذا نمی توانیم مشکلات امروز بازار را به این دستورالعمل ربط دهیم.

خواجه نصیری اظهار کرد: مشکل بازار سرمایه مربوط به امروز نیست بلکه از دو ماه گذشته و اواخر دی ماه آغاز شده و تا تاریخ این مصوبه سرعت گرفت و هیجانی شد و سطح قیمت ها افت کرد و با این مصوبه ظرف دو هفته اخیر بازار در همان سطح قبلی باقی ماند.

این مسئول سازمان بورس تصریح کرد: علاوه بر این با سایر اقدامات انجام شده و نیز با تصویب افزایش سطح اعتبار اشخاص حقوقی در معاملات اعتباری، نقدینگی جدیدی به بازار تزریق می شود. از سوی دیگر فضای روانی بازار نیز تا حد زیادی با این مقررات کنترل شده است و ما توانستیم جلوی افت بازار را بگیریم.

وی ادامه داد: لذا از زمان اجرای مصوبه افت ناچیزی در شاخص مشاهده شده و در کنار آن صف فروش قابل توجهی ایجاد نشده و روند قبلی هم متوقف شده است

برداشتن محدودیت ها با رسیدن به شرایط تعادلی  

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس خاطرنشان کرد: اینکه سهامداران امروز علاقمند باشند ادعا کنند شرایط بازار بهتر شده است و ما بتوانیم محدودیت ها را کمتر کنیم یا برداریم موضوعی است که مستلزم این است که شرایط بازار به وضعیت تعادلی برسد.

وی با طرح این سوال ادامه داد: آیا کسی می تواند ادعا کند که الان شرایط بازار به حالت تعادلی رسیده است؟ آیا ادعایی مبنی بر این وجود دارد که با برداشتن محدودیت ها اوضاع بازار متعادلو روان می شود؟ از روز اجرای طرح برخی منتقد بوده و هنوز هم هستند و این در حالی است که اکثر سهامداران توانستند  سهام های خود را در قیمت های قبل از اجرای طرح بفروشند. آیا این حمایت نیست؟

وی با اشاره به اینکه این طرح به منظور حمایت از سهامداران خرد اجرا شد، اظهار کرد: اجرای این طرح دو هدف را دنبال کرد اول اینکه سهامداران خرد حداقل نقدینگی را داشته باشند و دوم اینکه در این شرایط تا حدی که ممکن است افت شدید قیمت ها را درشرایط روانی نداشته باشیم

او با طرح این سوال که اساسا طرح های حمایتی از سهامداران خرد چگونه طرح هایی بوده است، اظهار کرد: طرح حمایتی از سهامداران خرد طرح هایی مانند خرید بازارسازی سهام بوده است به طوری که در اکثر روزها امکان فروش سهم وجود داشته است.

خواجه نصیری خاطرنشان کرد: بنابراین به اعتقاد من کسانیکه از این طرح انتقاد می کنند باید دو اصل اساسی را مدنظر قرار دهند؛ یکی اینکه بازار را با شرایط روز قبل از اجرای این طرح مقایسه کنند و دوم اینکه کسانی‌که از این طرح انتقاد می کنند و اعتقاد دارند که باید این طرح برداشته شود آیا بررسی کرده اند که با برداشتن این طرح فشار عرضه مجددا افزایش پیدا نمی کند و بازار دچار هیجانات کاذب خودش نمی شود یا اینکه ایده ای صرفا بدون بررسی است.

وی عنوان کرد: بنابراین به اعتقاد من اگر کسانی هستند که در حوزه اجرایی طرحی ارائه می دهند اول اینکه حتما باید بررسی علمی را انجام دهند و دوم اینکه همانطور که بحث های حمایت از بازار در اجرای این طرح مدنظر بوده است، این حمایت را در ارائه طرح های جدید مدنظر قرار دهند.

زمان اتمام طرح جدید سازمان بورس 

وی در پاسخ به این سوال که این طرح تا چه زمانی ادامه می یابد، گفت: باید بازار سرمایه به تعادل رسیده و به یک نقطه اطمینان بخشی برسیم بنابراین باید تعادلی در فرایند عرضه و تقاضا در بازار ایجاد شود تا افزایش سطح تقاضا منجر به ایجاد صف فروش و عدم نقدشوندگی نشود.

او در ادامه افزود: در زمان مصوبه این طرح اعلام شد که این طرح تا اطلاع ثانوی و با هدف حمایت از سهامداران خرد تصویب می شود بنابراین دو موضوع در این خصوص وجود دارد اول اینکه این طرح می تواند تغییر کند یا حذف شود و دوم اینکه زمان تغییر یا تعدیل این مصوبه زمانی است که موضوع حمایت از سهامداران خرد منتفی شود یعنی بازار به سمتی برود که دیگر نیازی به حمایت از سهامداران خرد نداشته باشد.

خواجه نصیری در ادامه گفت: باید به این نکته دقت کرد که دوره های حمایت بازار در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ تا اوایل سال ۱۳۸۷ به طول انجامید ولی این طرح زمان طولانی نیست که اجرا شده و طی دو هفته اخیر توانستیم بازار را به سطح تعادلی برسانیم و بعد تغییراتی اعمال کنیم.

 

ضوابط قابل تعدیل است

وی با تاکید بر اینکه این طرح قطع به یقین کوتاه مدت خواهد بود، در مورد زمان اتمام این طرح گفت: به محض اینکه بازار به شرایط تعادلی برسد این طرح برداشته می شود و قطعا زمانی این طرح حذف می شود که بازار مثبت باشد.

این مسئول سازمان بورس عنوان کرد:ممکن است سهامداران این استنباط را داشته باشند که مثبت شدن بازار ناشی از برداشتن این طرح باشد ولی واقع قضیه این است که زمانی تحرک در بازار ایجاد می شود که بازار آمادگی آن را داشته باشد و نیازی به حمایت از سهامداران خرد وجود نداشته باشد و صف های فروش ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه این ضوابط قابل تعدیل خواهد بود، اعلام کرد: قطع به یقین اعتقاد دارم با پایان بازگشایی نمادهای متوقف، ایجاد تعادل نسبی در بازار و تقویت سمت تقاضا این اتفاق رخ داده و زمینه هایی برای تغییر شرایط خاص ایجاد شود.

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس خاطرنشان کرد:در خصوص تغییرات باید با توجه به شرایط بازار قضاوت کنیم این در حالی است که مادامی که سهامداران خرد نیاز به حمایت داشته باشند و بازار فضای حمایتی لازم را داشته باشد این طرح ادامه پیدا می کند.

به اعتقاد خواجه نصیر تنها راه تغییر، اصلاح و لغو این طرح زمانی است که بازار به شرایطی برسد که نیازی به حمایت از سهامداران خرد وجود نداشته باشد .

وی تاکید کرد: سازمان بورس درصدد تغییر قواعد معاملاتی نبوده و از روز اول هم اعلام کرد که این مصوبه همیشگی نیست لذا سازمان بورس از زمان اجرای این طرح مرتبا شرایط بازار را بررسی می کند تا اقدامات دیگری برای حمایت از بازار انجام شود.

تغییر دستورالعمل در صورت رسیدن به بازار متعادل 

به گفته خواجه نصیر، هدف سازمان بورس رسیدن به بازار متعادل است و شرط تغییر در شرایط نیز بازار متعادل است لذا تعادل در بازار را دنبال می کنیم و زمانیکه این تعادل ایجاد شد، در خصوص تغییر یا اصلاح این دستورالعمل تصمیم گیری می کنیم.

وی اظهار کرد: لذا نمی توان پیش بینی کرد که این طرح تا چه زمانی ادامه می یابد زیرا باید دید که در روزهای آینده وضعیت بازار بعد از اتمام بازگشایی نمادها و نتایج سایر اقدامات چگونه خواهد بود

سپر حمایتی ناگهانی حذف نمی شود 

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس تاکید کرد: نکته ای که وجود دارد این است که سپر حمایتی که برای حمایت از سهامداران خرد در بازار ایجاد کردیم، ناگهانی و بی محابا نخواهد بود و سهامداران مطمئن باشند که بر اساس وضعیت بازار و اطمینان از شرایط تعادل بازار این سپر برداشته خواهد شد

وی ادامه داد: درست است که عده ای علاقه دارند که این سپر برداشته شود ولی بخش قابل توجهی از سهامداران حقیقی از اجرای این طرح خشنودند و این طرح را سپر حمایتی برای سهم های خود می دانند بنابراین این سپر حمایتی به صورت ناگهانی حذف نمی شود و با توجه به شرایط بازار و به صورت کاملا حساب شده اگر بخواهد تغییری انجام شود بدون اینکه شوکی به بازار وارد شود، تغییرات اعمال خواهد شد.

تغییر روند بازار در روزهای پایانی 

خواجه نصیر به وضعیت بورس در روزهای آینده اشاره کرد و افزود: استنباط من این است که ثبات نسبی در حال اتفاق افتادن بوده و ثبات آن نسبت به دوره قبل کاملا مشهود است که این  ثبات می تواند در روزهای پایانی سال زمینه ساز تغییر روند بازار شود .

 

وی گفت: با توجه به محافظه کارانه بودن بودجه شرکتها و بهبود فضای کسب و کار در ماه  های نخستین سال آینده وضعیت بورس بهتر می شود

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

اینجانب نزدیک به 7 سال در بازار بورس فعال بوده و تجربیاتی ارزنده در این مسیر کسب نموده ام و با توجه به شناخت بازار، سعی کردم محیطی را جهت معرفی و تحلیل برای دوستان فراهم کنم.

amirpakroo@mihanmail.ir

بدون نظر

پیام بگذارید


7 − = یک

Enter your mobile number we will send verification code to

 
Please enter your verification code.