a
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به پارسیان تحلیل می باشد.
خانهاخبارگزارش بازار شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳

گزارش بازار شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳

گزارش بازار شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳

شاخص کل در اولین روز کاری هفته توانست با ۱۲۹۰ واحد رشد وارد کانال ۷۲ هزاری خود شود، نمادهای فارس با ۱۳۲ ، شبندر با۱۱۱ و تاپیکو با ۱۰۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات بورس به رقم ۱۴۴٫۵ میلیارد تومان رسید و  فارس با ۲۳٫۷ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس نیز شاخص کل با ۲۴ واحد افزایش به رقم ۷۵۰ رسید . نمادهای جم و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ایفکس گذاشتند .همچنین لازم به ذکر است که ارزش معاملات در این بازار نیز به رقم ۱۱۴٫۹ میلیارد تومان رسید.

بازار سرمایه در ادامه رشد هفته گذشته خود امروز نیز توانست امید و اطمینان را به فعالین این حوزه از اقتصاد بازگرداند . افزایش ارزش معاملات نیز گویای همین امر است طوری که این افزایش اطمینان را می توان مدیون عواملی چون جلساتی که هفته گذشته جهت حمایت از بازار برگزار شد دانست که از جمله این جلسات می توان به  جلسه وزرا با رییس سازمان بورس و جلسه حقوقی ها و فعالین این بازار سرمایه اشاره کرد .

 

اخبار داخلی(سیاسی-اقتصادی)

بازار در این روز نیز تحت تاثیر چند خبر مهم دیگر بود طوری که قرار شده است پس از موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت محاسبه قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا از امروز براساس ارز آزاد صورت گیرد، این خبر اثر مثبتی را بر شاراک، مارون و جم خواهد گذاشت. همچنین در دیدار آخر هفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با رییس مجلس شورای سلامی، دکتر لاریجانی گفته اند که مجلس شورای اسلامی، به موضوع توسعه و تقویت همه جانبه بازار سرمایه کشور توجه جدی داشته و آمادگی دارد در این خصوص و با همکاری دولت و سایر نهادهای ذیربـط، مساعدت های لازم را در حوزه وضع قوانین حمایتی از بازار سرمایه به عمل آورد .

در حوزه اخبار سیاسی نیز اخبار خوبی از مذاکرات ایران با ۵+۱ بگوش می رسد آخرین دور از مذاکرات کارشناسی که از ۴ شنبه هفته گذشته اغاز شد همچنان ادامه دارد از مهم ترین خبرهای که در مورد مذاکرات شنیدیم می توان به جلسات سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور نگارش متن توافقنامه جامع هسته‌ای اشاره کرد .

سید عباس عراقچی با اشاره به رایزنی‌هایی که طی چند روز اخیر در وین صورت گرفته، عنوان کرد:‌فعلا می‌توانم بگویم که گفت‌وگوها و مذاکراتی که در حال انجام است در حد ارزیابی مجدد از مواضع یکدیگر می باشد، همچنین امروز سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاونان وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون برای بررسی و ادامه نگارش متن توافق جامع ایران و ۱+۵ صبح امروز (ساعت ۸ و نیم به وقت وین ) با یکدیگر دیدار کردند.

بررسی تحولات اخیر منطقه با حضور لاریجانی،  ادامه رسیدگی به طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، گزارش هیأت تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور، بررسی کاهش ساعت کار زنان شاغل از مهمترین دستورکارهای کمیسیون های تخصصی این هفته مجلس شورای اسلامی است.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در واکنش به انتقادات صورت گرفته از سیاست های جدید پولی این بانک، گفت: از هرگونه اقدامی که به پیچیدگی شرایط موجود و تشدید تورم منجر شود، پرهیز می کنیم.

 

دلار و سکه و جهانی

 با توجه به مثبت ارزیابی کردن روند مذاکرات، دلار و سکه نیز به روند نزولی خود ادامه دادند طوری که دلار به قیمت ۳۱۱۸ تومان رسید و سکه بهار آزادی به قیمت ۹۵۰ هزار تومان معامله شد . در حوزه جهانی فلز زرد چهارشنبه به قیمت ۱۳۲۷ دلار برای هر اونس رسید که بالاترین قیمت در سه ماه و نیم گذشته بود، در این روز گزارش اشتغال آمریکا در بخش غیرکشاورزی برای ماه ژوئن منتشر شد که نشان دهنده ایجاد ۲۸۱ هزار شغل و بیشتر از انتظارات بازار بود.

 

در بازار چه خبر بود ؟

در گروه پتروشیمی با توجه به آنکه قرار شده است از امروز محصولات شرکت های پتروشیمی با نرخ ارز آزاد محاسبه شود معاملات این گروه روند مثبتی را به خود گرفت . این در حالی است که پیش از این قیمت محصولات پتروشیمی بر اساس ۹۵ درصد فوب خلیج‌فارس و ارز اتاق مبادله‌ای تعیین و به بورس کالا ابلاغ می‌شد، تعیین قیمت‌ها در بورس کالا بر اساس ارز آزاد یکی دیگر از سیاست‌های مثبت در راستای بهبود اوضاع پتروشیمی‌ها در بورس کالا و اوراق محسوب می‌شود؛ هرچند تعداد شرکت‌هایی که محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند محدود است اما همین امر قادر به تغییر شرایط بورس در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت خواهد بود اما نتیجه دیگر این تصمیم، بهبود شفافیت معاملاتی در بورس کالا است. برخی کارشناسان این نتیجه را پاشنه‌آشیل این مصوبه می‌دانند و معتقدند این اقدام می‌تواند شرکت‌هایی را که خواهان شفاف بودن معاملاتشان نیستند با عکس‌العمل مواجه سازد. اما با این حال شرکت‌های یاد شده متعهد به عرضه محصولات در بورس کالا هستند، به طوری‌که بر‌اساس این ابلاغیه، با توجه به تعدیل نرخ‌های پایه و همچنین به‌منظور رصد کردن مداوم بازار و تامین نیاز داخلی، کلیه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، اعم از دولتی و خصوصی موظفند همه محصولات خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند .

فارس بعد از شفاف سازی که منتشر کرد امروز بازگشایی شد. فارس اعلام کرد میزان تولید شرکت های زیر مجموعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ۳ ماهه ابتدای سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ رشد ۱۶ درصدی داشته اند . بدیهی است در صورت تداوم رشد تولید اثرات مثبت آن بر eps   شرکت متعاقبا به اطلاع خواهد رسید . همچنین اعلام که تسعیر درآمد های ارزی به نرخ ارز قابل دسترس در دست بررسی می باشد و در این خصوص نیز به محض حصول نتیجه نهایی اطلاعات به بازار منعکس خواهد شد .هر چند نماد مذکور در قیمت ۱۵۴۹ تومان و بیش از ۳٫۵ درصد مثبت بازگشایی شود ولی در ادامه نتوانست در برابر فشار عرضه مقاومت کند و در نهایت با ۱۵ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۱۴۸۰ تومان رسید، شنیده ها حاکی از آن بودند در بین فروشندگان امروز، حقیقی معروف که سهامدار این سهم است نیز حضور داشته است.

در گروه خودرویی و قطعه ساز  اکثر نمادها معاملات مثبتی را پیش رو داشتند . از  جزئیات جلسه اخیر شورای سیاستگذاری خودرو می توان به سخنان وزیر صنعت و معدن اشاره کرد طوری که بیان داشتند  باید از ورود قطعات بی کیفیت به منظور ساخت خودرو جلوگیری کرد، رییس شورای رقابت طی جلسه روز جاری خود در جمع خبرنگاران آخرین قیمت خودروهای مختلف را اعلام کرد و در این بین مشخص شد که برای نمونه پژو ۴۰۵ SLX ، ۳۰۳۰۰۰۰۰ تومان شده است، حال باید منتظر ماند و دید این اعداد چه تاثیری در صورت های مالی ۳ ماهه خودرویی ها خواهد گذاشت، قطعه سازان نیز آیا خواهند توانست پس از به سود آوری رسیدن خودرویی ها سودهای جدیدی را اعلام نمایند؟ همه اینها در گزارشات سه ماهه مشخص می شود.

پالایشگاهی نیز روز سبزی را سپری کردند . با توجه به انکه قرار بود امروز تعداد ۰۰۰ر۰۰۰ر۳۴۶ر۲ سهم معادل ۱۷ درصد از سهام شرکت پالایش نفت بندرعباس توسط سازمان خصوصی سازی به وکالت از طرف شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به صورت یکجا و نقد و یا نقد و اقساط ( ۲۵% نقد و مابقی اقساط طبق شرایط اعلامی )به قیمت پایه هر سهم ۲۲۰ر۱۶ ریال در نماد شبندر۴ عرضه شود ، این معامله با وجود آنکه پارسان از جمله خریداران قطعی بود انجام نشد و این معامله به روز بعد موکول شد. بزودی صورت حساب های این گروه با پالایش و پخش نهایی می شوند و بازار را از انتظار بیرون می آورند.

در گروه برقی  امروز  مجمع عمومی بمپنا برگزار شد و از سود ۱۶۲۷ ریالی محقق شده مبلغ ۹۷۵ ریال را برای هر سهم تقسیم کرد همچنین  در خصوص ابطال معاملات نیروگاه سنندج و پرند رای گیری صورت گرفت (بدون نظر گروه مپنا) و این ابطال معامله رای نیاورد، گفتنی است این امر موجبات ناراحتی برخی از مدیران شرکت نیروگاهی مپنا از جمله مدیر مالی این شرکت را فراهم آورد، ژنراتورها و توربین های سیکل ترکیبی صد در صد آماده اند و گفته اند در بدبینانه ترین حالت ۳ سال ولی در حالت عادی ۳۰ ماه (۲٫۵ سال) سیکل ترکیبی را به اتمام می رسانند.

جوشکاب یزد با نماد بکاب سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱/۶/۹۳ خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از ۱۰۸۶ ریال به ۱۶۱۵ ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت ۴۹ درصدی همراه شده است.در شش ماهه نیز پوشش ۶۲ درصدی داشته است. این سهم امروز در قیمت ۱۰۲۱۰ بازگشایی شد ولی استقبال خوبی از سهم صورت نگرفت .

در گروه حمل و نقلی نیز مجمع عمومی حسینا برگزار شد . حسینا تیز از ۴۹۱۹ ریال محقق شده برای سال مالی ۹۲ مبلغ ۴۹۵۰ ریال را بین سهامدارانش تقسیم کرد .

در گروه غذایی،  نحوه قیمت‌گذاری قیمت شیر قرار است در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شود، ۱۵ درصد افزایش نرخ شیر در این گروه قطعی است.

شرکت بهنوش ایران در ۱۲ ماهه واقعی سال ۹۲ مبلغ ۱۲۰۴ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که نسبت به آخرین پیش بینی سود  خود را ۸ ریال افزایش داده است .

در گروه سیمانی شاهد ارائه اولین گزارش سه  ماهه بودیم . سنیر سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد سه ماهه واقعی را ۲۱۹۹ ریال اعلام کرده است که همان پیش بینی قبلی ست.در سه ماهه اول سال نیز ۵۵۵ ریال ( معادل ۲۵ درصد) آن را پوشش داده است.شرکت در این دوره ۲۵ درصد مقدار بودحه تولید و ۲۲ درصد مقدار بودجه فروش را محقق کرده است.۴۱ درصد فروش شرکت صادراتی ست که در سه ماهه اول ۱٫۳۶ میلیون دلار صادرات با دلار ۲۵۶۵ تومانی داشته است. سیمانی ها روند معاملات متعادلی داشتند و در مقایسه با سایر گروه ها با استقبال خوبی همراه نشدند .

در گروه بانکی بانک مرکزی مصوبه ی سوم تیر ماه شورای پول و اعتبار درخصوص نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی، تسهیلات مسکن، شرکت‌های لیزینگ، نرخ سپرده قانونی و نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت را ابلاغ کرد. لازم به ذکر است در صورت رفع تحریم های بین المللی این گروه نیز می تواند با رشد خوبی همراه باشد .

در گروه فولادی و فلزی نیز همچون سایر گروه ها با توجه به نزدیک شدن اکثر سهام ها به کف حمایتی خود با استقبال خوبی همراه شدند .

در مجموع امروز روزی خوب برای بازار بود و افزایش ارزش معاملات نیز حاکی از آن است امید نسبی به بازار بازگشته است، تکنیکالیست ها نیز معتقدند این قیمت ها برای بسیاری از سهام کف قیمتی محسوب می شوند حتی شاخص نیز در این محدوده با حمایت بسیار قوی روبروست که شکست آن کاری سخت خواهد بود، اما باید منتظر ماند و دید گزارشات سه ماهه چگونه هستند و آیا می توانند محرکی برای بازار باشند، البته محرک اصلی این روزهای بازار شاید همان خبر مربوط به مذاکرات باشد که انشالله ختم به خیر می شود..

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

اینجانب نزدیک به 7 سال در بازار بورس فعال بوده و تجربیاتی ارزنده در این مسیر کسب نموده ام و با توجه به شناخت بازار، سعی کردم محیطی را جهت معرفی و تحلیل برای دوستان فراهم کنم.

amirpakroo@mihanmail.ir

بدون نظر

پیام بگذارید


5 × = ده

Enter your mobile number we will send verification code to

 
Please enter your verification code.